کارناوال - مهدیه اکبری پارسا

گرگان برای بسیاری از ما که قصد سفر به شمال ایران را داریم مقصد به نسبت ناشناخته ای است و بیشتر ما از جنبه های مختلف گشت و گذار در این شهر اطلاعات چندانی نداریم؛ شهری تاریخی با گذشته ای درخشان و افسانه های بسیار پیرامون آن، که می تواند با آب و هوا و طبیعت متنوع و جذابش، شما را متعجب و مسحور خود کند و با جاذبه های بی شمار تاریخی، طبیعی و فرهنگی، دل تان را ببرد.

از مسجد جامع تاریخی شهر بگیرید تا پارک جنگلی ناهارخوران و روستای تماشایی و مشهور زیارت، از بازار قدیمی شهر تا کباب خوری های متعددی که در گوشه و کنار دیده می شوند و بسیاری جاذبه های دیگر، باعث شده اند تا گرگان شهری فوق العاده برای گذران اوقات فراغت باشد. 

امروز نیز در کارناوال قصد داریم راهی این شهر زیبا و کهن شویم و بخشی دیگر از زیبای های آن را به شما معرفی کنیم. مقصدمان یکی از پارک های جنگلی معروف و تماشایی شهر گرگان و استان گلستان، پارک جنگلی النگدره است. مکانی که در هر فصل از سال رنگ و جلوه ای تماشایی پیدا می کند و با آغوش باز منتظر گردشگران می نشیند. همراه مان شوید تا پرده از زیبایی های این گوشه از طبیعت ایران زمین برداریم. 

چرا پارک جنگلی النگدره؟

پارک جنگلی النگدره از جمله پارک های طبیعی چهارفصل است و در هر زمانی از سال می توان از زیبایی های آن بهره مند شد. 

این پارک جنگلی در پاییز از مشهورترین جاذبه های طبیعی ایران برای بازدید به شمار می آید.

یکی از پارک های جنگلی برتر استان گلستان و ایران محسوب می شود.

امکانات رفاهی به نسبت خوبی برای گردشگران در آن وجود دارد. 

آشنایی با پارک جنگلی النگدره | بهشت پاییزی گرگان 

برای رسیدن به النگدره باید از مرکز شهر گرگان دور شویم و خودمان را به بخش جنوب غربی شهر برسانیم. در این قسمت شهر، در نزدیکی پارک جنگلی معروف ناهارخوران گرگان، طبیعتی تماشایی جای خوش کرده است. پارک جنگلی النگدره با مساحتی به وسعت 185 هکتار یکی از جاذبه های طبیعی گرگان به شمار می آید و به عنوان یکی از پارک های جنگلی شاخص کشور نیز شناخته می شود. این پارک بخشی از جنگل های انبوه شمال کشور به حساب می آید و به دلیل وجود درختان سر به فلک کشیده و گذر رودخانه ای از میان آن، آب و هوای بسیار خنک و دلچسبی دارد. النگدره از آن دست طبیعت هایی ست که می توان در چهارفصل سال به آن سفر کرد و از بودن در آن لذت برد؛ اما برای پاییزهای هزاررنگ خود بسیار مشهور شده است.

در ادامه همراه مان باشید تا گشتی دلچسب در این طبیعت زیبا بزنیم...

دیدنی ها و تفریحات

در ادامه مروری خواهیم داشت به دیدنی ها و زیبایی های پارک جنگلی النگدره و خوشگذرانی هایی که می توان در آن انجام داد:

 1- جاده سلامت | پیاده روی در میان انبوه درختان برافراشته 

چه چیزی بیشتر از یک پیاده روی در جنگل های انبوه و سرسبز شمال ایران می تواند حال آدم را خوب کند و به او انرژی بدهد. به ویژه اینکه امکانات لازم برای یک پیاده روی طولانی هم فراهم باشد و چشم انداز روبروی تان هر لحظه با رنگ های متنوع تغییر پیدا کند. اینجا در النگدره خیابانی، سراسر جنگل را به هم متصل می کند که می توانید برای پیاده روی و گشت در جنگل از آن استفاده کنید؛ اما برای ایمنی بیشتر مسیر چوبی دیگری در میان جنگل کشیده شده تا هم فضای زیباتری به وجود بیاید و هم ایمنی آن کامل تر باشد. در ضمن برای راحتی بیشتر، مسوولان شهری گرگان امکانی را به وجود آورده اند که در روزهای زوج اهالی و گردشگران از ساعت ۶ صبح تا ۶ عصر بدون نگرانی از عبور ماشین ها و با ایمنی کامل بتوانند مشغول پیاده روی شوند.

2- رودخانه قلاشی و چشمه های اطراف آن 

اگر گشت و گذارتان در النگدره را تا میانه های جنگل ادامه دهید به احتمال زیاد با صدای مداوم و انرژی بخش آب روبرو می شوید که نشاط و خنکای خاصی به اینجا بخشیده است. این صدا مربوط به رودخانه قلاشی ست که از میانه های جنگل عبور می کند و همراه با سه چشمه کناری اش محیط دلچسبی ایجاد کرده است.

3- پیک نیک و گشت و گذار 

حیف است این همه راه تا گرگان آمده باشید؛ اما از طبیعت زیبای النگدره نهایت استفاده را نبرید. وسایل پیک نیک تان را همراه داشته باشید، مقداری خوردنی و تنقلات تهیه کنید، بساط کباب تان را هم بردارید و به دل النگدره بزنید تا از همراهی جمع خانواده و دوستان در محیط دلفریب النگدره نهایت لذت را ببرید. البته توجه داشته باشید که آماده کردن غذای تان آسیبی به طبیعت نزند و موجب آتش گرفتن درختان و جنگل نشود. در کنار اینها می توانید با بازی های ساده ای مانند بدمینتون، والیبال و ... یا گشت در بخش های مختلف پارک خاطره دلنشین تری از سفر به گرگان برای خودتان بسازید. در ضمن در بخش هایی از پارک برای ورزش و بازی کودکان امکاناتی فراهم شده است که با مراجعه به آنها می توانید برای کودک دلبندتان و دیگر اعضای خانواده تجربه دلچسبی به دست بیاورید. 

4- عکاسی

نمی توان این همه راه تا گرگان زیبا و طبیعت فریبای آن آمد و از کنار ثبت این همه جلوه تماشایی به سادگی گذشت. همان گونه که گفتیم طبیعت النگدره در تمام فصل ها بسیار زیباست و در هر موقع از سال می توان بهترین و زیباترین عکس ها را از اینجا به یادگار برد. البته اگر خوش شانس باشید و در پاییز به النگدره بیایید، می توانید شکوه نهایی طبیعت را در این بهشت زمینی به ثبت برسانید.

امکانات 

از امکانات مختلف پارک جنگلی النگدره می توان به برق رسانی، جاده آسفالته، نمازخانه، پارک کودک، زمین ورزش، ساختمان های نگهبانی، منطقه کمپینگ و پیک نیک، باربکیو، ماشین های برقی برای گشت در پارک و گشت های مداوم نیروی انتظامی اشاره کرد. 

اقامت 

برای اقامت در النگدره مکان خاصی وجود ندارد و شما تنها می توانید از منطقه کمپینگ این پارک برای شب مانی استفاده کنید. البته اگر دوست دارید حتما در مهمانخانه یا هتلی اقامت داشته باشید می توانید از مکان های اقامتی خود گرگان نیز بهره بگیرید.

بهترین فصل سفر 

آب و هوای منطقه النگدره حداقل 10 درجه خنک تر از دیگر نقاط شهری ست و بسیاری از اهالی گرگان برای فرار از گرمای هوا به اینجا پناه می آورند.

بهار و تابستان: بهار و تابستان النگدره مانند دیگر بخش های طبیعت شمال ایران سبز و پردرخت است و آب و هوای خنک و مطبوعی دارد. 

پاییز و زمستان: پاییز النگدره به واقع پادشاه تمام فصل هاست و زمستان اینجا نیز اگر برف ببارد، یکی از پاتوق های برف بازی گرگانی ها به حساب می آید. 

مسیر دسترسی

آدرس: استان گلستان، 5 کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان، پارک جنگلی النگدره

برای رسیدن به این پارک جنگلی زیبا ابتدا باید به استان گلستان، شهر گرگان بروید و سپس از طریق بلوار ناهارخوران، فرعی پارک جنگلی النگدره خود را به این منطقه برسانید. 

*نکته مهم 

توجه داشته باشید که بردن ماشین به داخل جنگل در روزهای زوج امکان پذیر نیست. شما در این روزها باید ماشین تان را در پارکینگ پارک کنید و با استفاده از خودروهای برقی یا پیاده گشتی در النگدره داشته باشید.

جاذبه های اطراف 

اگر بعد از بازدید از جنگل النگدره زمان کافی داشتید می توانید از جاذبه های زیر نیز دیدن کنید:

جنگل ناهارخوران در فاصله 10 کیلومتری

روستای زیارت در فاصله 15 کیلومتری

در نظر داشته باشید که جنگل ناهارخوران و روستای زیارت در ادامه مسیر جنگل النگدره قرار گرفته اند و با استفاده از بلوار ناهارخوران و جاده زیارت می توانید از این دو جاذبه زیبای استان گلستان دیدن کنید. 

گیاهانی که در اینجا می بینید

از مهمترین گیاهان که پوشش جنگلی النگدره را شامل می شوند می توان به درختان و گیاهان انجیلی، ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید، شیرادار و خردمندی اشاره کرد. 

دغدغه ها

پارک جنگلی النگدره در سال های گذشته با استقبال زیاد اهالی و گردشگران روبرو شده و بسیار از مسافران در سفرشان به این منطقه حتما از اینجا هم دیدن می کنند، به طوری که در ایام پیک سفر تعداد بازدیدکننده ها به حدود 7 الی 8 هزار نفر می رسد. مساله ای که نگرانی هایی را در میان دوستداران طبیعت و کارشناسان به وجود آورده است، چرا که آنها اعتقاد دارند حد نهایی تعداد بازدیدکننده های النگدره در بیشترین حالت 2000 نفر است. گفته می شود که تعداد بالای بازدیدکنندگان باعث شده تا نفس های النگدره به شماره بیفتد و اینجا امکان بازیابی خود را نداشته باشد و شایسته است که مسوولان شهری گرگان توجه بیشتری به نگهداری از النگدره نشان دهند تا این گنجینه های محدود طبیعی ایران حفظ شود. 

اطلاعات کلی

آدرس : استان گلستان، 5 کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان، پارک جنگلی النگدره

سطح هزینه : رایگان

مدت پیشنهادی بازدید : 1 تا 4 ساعت

وسعت : 185 هکتار

گونه های خاص گیاهی : درختان انجیلی، ممرز، توسکا، افرا، بلوط، بید، شیردار و خردمندی

سخن آخر 

امروز به همراه شما گشتی در پارک جنگلی النگدره زدیم و با تفریحات و حال و هوای آن بیشتر آشنا شدیم. از بهترین زمان سفر به آن گفتیم و از امکانات آن اطلاعاتی به دست آوردیم. 

نظر شما در مورد سفر به گرگان و پارک جنگلی النگدره چیست؟

از دیدگاه شما چگونه می توان از جاذبه هایی مانند النگدره محافظت و مراقبت کرد. 

دیدگاه ها و پیشنهادهای تان را در این زمینه با ما و سفردوستان به اشتراک بگذارید و اگر تجربه سفر به النگدره را داشته اید با استفاده از لینک زیر سفرنامه ها و عکس های تان را در سفردوستان ماندگار کنید. 

منبع : کارناوال